Tarsus'a Ulaşım

Image 3
TARSUS'U KEŞFET

Tarsus’a Nasıl Gidilir?

Tarsus’a gitmek, bölgenin oldukça gelişmiş olmasından ötürü son derece kolaydır. Tarsus ilçe merkezi ile Mersin arasında yaklaşık 26 km uzaklık bulunmaktadır. Tarsus’a gidebilmek için isterseniz E982 Adana-Erdemli Karayolu’nu isterseniz de D400 Antalya-Mersin Karayolu’nu kullanabilirsiniz. Trafik ışıklarına takılmadan gitmek istemeniz durumunda ise köy yollarını tercih edebilirsiniz.

Tarsus-Mersin arasında sefer düzenleyen pek çok otobüs şirketi vardır. Tarsus ve Mersin arasında sefer yapan otobüslerin bilet fiyatları firmadan firmaya değişmekle beraber 25-60 TL arasındadır.

Seyahat rotanızı oluşturduktan sonra konaklama yapacağınız oteli belirlemek için birbirinden farklı hizmet seçeneklerine sahip Tarsus Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Tarsus’a Havayolu ile Ulaşım

Mersin il merkezinde ya da ilçelerinde havalimanı olmadığı için uçakla seyahat etmek isteyenler Adana Şakirpaşa Havalimanı'nı kullanmak zorundalardır. Adana Şakirpaşa Havalimanı’na, Ankara, İstanbul ve Antalya gibi pek çok ilden direkt ya da aktarmalı olarak seferler yapılmaktadır.

Uçak biletinin fiyatı, iki şehir arasındaki mesafeye ve tercih ettiğiniz havayolu şirketine göre değişmektedir. Seyahat zamanınızdan çok önce uçak biletinizi alırsanız daha az bir ücret ödeyerek İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ya da İstanbul 3. Havalimanı’ndan Adana'ya ulaşabilirsiniz. Ankara’dan Adana’ya direkt sefer olmadığı için aktarmalı seferleri tercih etmelisiniz.

HAVAŞ otobüsleri, Adana Şakirpaşa Havalimanı'ndan Tarsus'a 2 saatte bir sefer düzenlemektedir. Bu otobüsler, uçuşlara uygun şekilde Tarsus ilçe merkezinden de hareket etmektedir. HAVAŞ otobüslerinin ücreti ortalama 15-20 TL arasındadır.

Adana Şakirpaşa Havalimanı ile Tarsus arasında yaklaşık 40 kilometre mesafe bulunmaktadır. Adana'ya indikten sonra otobüsler ile yolculuk etmek istemeyen kişiler, Tarsus’a ulaşmak için havalimanı çevresinde yer alan şirketlerden araç kiralayabilir ya da taksi ile anlaşarak yolculuk yapabilirler.

Tarsus’a Otobüs ile Ulaşım

Tarsus’a Adana, Mersin, Antalya, Karaman, Isparta ve Konya gibi çevre şehirler ve İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere pek çok il ve ilçeden direkt olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir.

İstanbul'dan Tarsus'a otobüs ile gitmek için İstanbul Avrupa ya da Anadolu yakasında yer alan Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden bir tanesinden hareket eden otobüslere binebilirsiniz. İstanbul-Tarsus otobüs bileti fiyatları 110-190 TL arasında değişmektedir. Tarsus’a otobüsle gitmek İstanbul Avrupa yakasında yaklaşık 14-18 saat, Anadolu yakasında ortalama 12-17 saat kadar sürmektedir.

Ankara'da bulunan çok sayıdaki otobüs firması da Tarsus'a seferler düzenlemektedir. Ortalama 6 saatlik otobüs yolculuğunun ardından Tarsus’a varabilirsiniz. Ankara-Tarsus otobüs bilet fiyatları 60-105 TL arasındadır. İzmir’den Tarsus’a gitmek için yaklaşık 15-18 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekmektedir. Otobüs bilet fiyatları ise 105-165 TL arasında değişmektedir.

Ortalama 30 dakikalık bir yolculuğun ardından Adana Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Tarsus Otogarı’na varabilirsiniz. Adana-Tarsus arası otobüs bilet ücretleri ortalama 19-80 TL’dir. Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali ile Tarsus Otogarı arası ortalama 7 saat sürmektedir. Birçok otobüs şirketi Antalya’dan Tarsus’a direkt sefer yapmaktadır. Bilet fiyatları 65-200 TL arasında değişmektedir.

Tarsus’a Tren ile Ulaşım

Tarsus, merkez ilçeleri hariç Tren Garı’na sahip tek ilçedir. Tarsus’a çevre il başta olmak üzere pek çok ilden tren seferleri düzenlenmektedir. Tarsus’a tren ile gitmek isterseniz, 10-15 TL arasında bilet ücreti ödemeniz gerekmektedir. İki istasyon arası mesafe ne kadar artarsa, bilet ücreti de o kadar artmaktadır. Tarsus Tren Garı ilçe merkezinde yer aldığı için ilçenin istediğiniz noktası yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz.

Tarsus’a Özel Araç ile Ulaşım

Mersin-Tarsus arası ortalama 26 kilometredir. Bu yol ortalama 30 dakika kadar sürmektedir. Antalya, Adana, Karaman ve Niğde gibi çevre illerden de rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

Antalya’dan Tarsus’a gitmek için tercih edebileceğiniz iki güzergâh vardır. Akdeniz sahil şeridini kullanarak gitmek istemeniz durumunda 507 kilometrelik yol kat ederek Tarsus'a varabilirsiniz. Antalya’dan Tarsus’a gitmek için il olarak Side ve Alanya, daha sonra da sırası ile Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Erdemli, Silifke, Taşucu ve Mersin yerleşim yerlerinden geçmeniz gerekmektedir.

Adana ve Tarsus arasında yaklaşık 45 km mesafe bulunmaktadır. Adana’dan Tarsus’a gitmek için iki farklı rota bulunmaktadır. Birinci rotada E90 karayolunu, ikinci rotada ise D400 karayolunu kullanmanız gerekmektedir.

Karaman’dan Tarsus’a gitmek için de tercih edebileceğiniz iki güzergâh bulunmaktadır. E90 karayolunu tercih ederseniz 263 km, D400 karayolunu tercih ederseniz de 257 km yol kat etmeniz gerekecektir.

Niğde’den Tarsus’a gitmek için yaklaşık 160 km’lik bir kara yolculuğu yapmalısınız. Sırası ile Kavuklu, Eminlik, Pozantı, Karakütük, Çamtepe ve Özbek güzergahını kullanmanız yeterlidir.