Humus Nedir? Neden Humus Yemelisiniz?

Humus, nohut, zeytinyağı, limon suyu, deniz tuzu, sarımsak tahin veya susam ezmesidir. Tahin, nohut ve sarımsağın birleşimiyle ortaya çıkan, kendine özgü lezzetiyle damaklarda ayrı bir tat bırakan humus, Tarsus'ta en sevilen yiyeceklerin arasında yer alıyor.

Bir süre önce "Tarsus humusu" adıyla coğrafi işaret tescil belgesini alan Tarsus’ta humus, nohudun tokmak yardımıyla ezilip tahinle harmanlandıktan sonra sunumunda baharat ve tereyağı eklenerek ana yemek olarak servis ediliyor. Tarsus humusu pastırmalı, sucuklu ve sade çeşitleriyle beğenilere sunuluyor. Vazgeçilmez bir yiyecek olan humus, her haliyle her kesimin damağına hitap ediyor.

Tarsus'ta sıcak ve tereyağı eşliğinde sunumu yapılıyor. Türkiye'nin genelinde humus meze olarak biliniyor fakat humus Tarsus'ta öğün yemeği olarak yeniliyor.

Nohuttan elde edilen humusun sırrı, içerisinde barındırdığı sindirilen karbonhidratlar, midenizi dolduran lifler ve sizi daha uzun süre tok tutan proteinden oluşmasıdır.

Humus’un Faydaları

Humus’un sağlığa faydaları arasında kilo kaybı, cilt bakımı ve gelişmiş sindirim sistemi, kalp sağlığı ve kas fonksiyonları yer alır. Kanser, diyabet, anemi ve romatoid artrit ve hipertansiyon gibi enflamatuar bozuklukları içeren çeşitli tıbbi durumların tedavisinde faydalıdır.

Zayıflamak isteyenlerin de tercih ettiği humus, tokluk hissi vererek ve metabolizmanızı hızlandırır ve daha kolay kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca kan şekeri seviyesini düzenler.

Geçmiş Yazılar: